logo-swarzedz
bip

Strona GłównaSekcjeSekcja Regionalna Olszyna

Sekcja Regionalna Olszyna

IMG 0292aaFolklorystyczny Zespół Regionalny "Olszyna" powstał przy Ośrodku Kultury w Swarzędzu w roku 1995. Obecnie liczy 12 osób. Kultywuje tradycje i obrzędy regionalne. Animuje i współtworzy kulturę ludową. Posiada bardzo bogaty i urozmaicony repertuar: pieśni patriotyczne, żołnierskie, piosenki ludowe, biesiadne, satyryczne, a także wiersze, monologi, dialogi, scenki inscenizacyjne.  Przygotowuje również oprawę wokalną do wielu gminnych uroczystości. Od powstania zespołu do chwili obecnej prowadzi zajęcia i kieruje przygotowaniem programów na różne okazje emerytowana nauczycielka Aniela Podolak, która w roku 2015 przy okazji obchodów Jubileuszu 20-lecia istnienia otrzymała za 30 lat pracy na rzecz Miasta i Gminy Swarzędz było Odznakę Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Próby  odbywają się w każdą środę od godz. 15:00 w Ośrodku Kultury w Swarzędzu.

Co słychać w „Olszynie…”

Jak zawsze – praca i koncerty.

Na wstępnie dziękujemy serdecznie Pani Poseł Bożenie Szydłowskiej i Pani Burmistrz Annie Tomickiej za wspieranie naszej działalności oraz za nowe biało czerwone stroje z koralami!.

Zespół istnieje już 17 lat. Ciągle doskonalimy i poszerzamy swój repertuar. Mamy 58 pucharów, statuetek i stertę dyplomów zdobytych na konkursach i przeglądach. Znają nas
i zapraszają: Poznań, Turek, Stęszew, Mieścisko, Czerwonak,  Pobiedziska, Kostrzyn, Kleszczewo, Dominowo, Krzykosy, Gostyń, Tulce i wiele innych, mniejszych i większych  miejscowości.

W Swarzędzu  również mamy kilka okazji do zaprezentowania naszych umiejętności, między innymi podczas grudniowego Jarmarku Świątecznego, Święta Patrona Miasta - Józefinek, Nocy Świętojańskich, Dniach Swarzędza, Dożynek, jak również podczas corocznego Przeglądu Zespołów Seniorskich, na który zapraszamy zaprzyjaźnione zespoły.

W ciągu ostatnich 15 miesięcy mieliśmy 43 koncerty, m.in. w Poznaniu, na imprezie organizowanej przez Centrum Inicjatyw Społecznych, w  Poznańskim Parku Wilsona, w Centrum Kultury ZAMEK, w Sali Białej Rady Miasta Poznania. Mieliśmy okazję występować nawet na  Starym Rynku. Koncertowaliśmy również w poznańskich Ośrodkach Kultury, Klubach i Domach Pomocy Społecznej.

Na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej pod patronatem Prezydenta Poznania „Olszyna” otrzymała wyróżnienie i zdobyła Nagrodę Publiczności.

Dobrze się czujemy w miłej atmosferze Swarzędzkiego Ośrodka Kultury i życzliwości dyrektora p. Filipa Przepióry.
Mamy piękne opracowania muzyczne wykonane przez p. Mieczysława Urbańskiego, doskonale nagrane przez p. Januarego Zaradnego.

Serdecznie zapraszamy do naszego grona każdego kto kocha muzykę, śpiew i chciałby dawać ludziom radość i zobaczyć na twarzach uśmiech serdeczny lub łezkę wzruszenia.


Z muzycznym pozdrowieniem
Sekcja Regionalna „OLSZYNA”

 

Pliki AUDIO (mp3)

Aby pobrać plik kliknij Czerwony Napis Download pod wybranym utworem Prawym Przyciskiem Myszy i z menu wybierz "Zapisz element docelowy jako..."

 

13 cegieł  2:33 min. (2.33 MB)

 

 Dalej wesolo 1:52 min. (1.72 MB)

 

40 kasztanów  1:20 min. (1.22 MB)

 

 

1
1
2
2
Początek strony