logo-swarzedz
bip

AKTUALNOŚCI

DNI SWARZĘDZA 2017
DNI SWARZĘDZA 2017 - AKREDYTACJE
DNI SWARZĘDZA 2017 - PARKINGI
ZMIANY ORGANIZACJI RUCHU - DNI SWARZĘDZA 2017
XVIII MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY FLAŻOLETOWE
UBARWIONE PÓŁKOLONIE
Rozstrzygnięcie zapytania ofertowego na Dni Swarzędza 2017
TANIEC TOWARZYSKI DLA DZIECI I DOROSŁYCH
Zapraszamy na robotykę z lego
Zapraszamy na zajęcia- Capoeira
Previous Next
DNI SWARZĘDZA 2017 DNI SWARZĘDZA 2017
DNI SWARZĘDZA 2017 - AKREDYTACJE DNI SWARZĘDZA 2017 - AKREDYTACJE
DNI SWARZĘDZA 2017 - PARKINGI DNI SWARZĘDZA 2017 - PARKINGI
ZMIANY ORGANIZACJI RUCHU - DNI SWARZĘDZA 2017 ZMIANY ORGANIZACJI RUCHU - DNI SWARZĘDZA 2017
XVIII MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY FLAŻOLETOWE XVIII MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY FLAŻOLETOWE
UBARWIONE PÓŁKOLONIE UBARWIONE PÓŁKOLONIE
Rozstrzygnięcie zapytania ofertowego na Dni Swarzędza 2017 Rozstrzygnięcie zapytania ofertowego na Dni Swarzędza 2017
TANIEC TOWARZYSKI DLA DZIECI I DOROSŁYCH TANIEC TOWARZYSKI DLA DZIECI I DOROSŁYCH
Zapraszamy na robotykę z lego Zapraszamy na robotykę z lego
Zapraszamy na zajęcia- Capoeira Zapraszamy na zajęcia- Capoeira

Relacje z IMPREZ

MAGICZNA I EGZOTYCZNA BIRMA

Walka o niepodległość Birmy, przemiany polityczne, społeczne i gospodarcze, życie codzienne, tradycyjna kuchnia oraz wielość plemion pretendujących do zdobycia władzy – o tym i wielu innych, równie interesujących zagadnieniach, opowiadał w piątkowe popołudnie podróżnik z Poznania, Krzysztof Deszczyński. Spotkanie, zorganizowane przez Ośrodek Kultury, przybliżyło uczestnikom odległy zakątek świata położony nad malowniczą Zatoką Bengalską.

Krzysztof Deszczyński jest aktorem, scenarzystą, reżyserem, fotografem i podróżnikiem uzależnionym od Azji. W Birmie był czterokrotnie, zawsze w styczniu. Przez kilka lat obserwował życie codzienne mieszkańców tego azjatyckiego kraju, a także poznawał jego kulturę, tradycję i obyczaje. Podczas piątkowego spotkania opowiedział o trudnej sytuacji poszczególnych plemion żyjących w Birmie – a jest ich niemało, bo aż 160 i wszystkie miałyby ochotę objąć władzę absolutną. Wielokulturowość Birmy oraz różnice religijne często prowadzą do asymilacji, konfliktów i przemocy.

Prezentacja Krzysztofa Deszczyńskiego była kolorową, ciekawą, a jednocześnie smutną opowieścią o Birmie obserwowanej przez autora w latach 2010-2013. Historie, anegdoty, wspomnienia zilustrowane zostały niebanalnymi zdjęciami, ukazującymi Birmę jako kraj wielokulturowy, barwny, piękny i nieobliczalny, a jednocześnie stojący przed ogromnymi wyzwaniami spowodowanymi odejściem wojska od władzy i zachodzącymi przemianami społecznymi oraz politycznymi.

Birma Krzysztofa Deszczyńskiego to kraj ludzi życzliwych, gościnnych, przyjaznych, a przede wszystkim otwartych na otaczający świat. Doskonale zobrazował to cykl fotografii pokazanych przez Krzysztofa Deszczyńskiego na zakończenie spotkania. Zdjęcia zostały wykonane nad Zatoką Bengalską, gdzie na jednej plaży wspólnie odpoczywali przedstawiciele różnych plemion, różnych grup społecznych i różnych wyznań. Wspólnie, bez przemocy i wrogości, co rodzi nadzieję, że pokolenie młodych Birmańczyków zbuduje społeczeństwo oparte na jedności narodowej, tym samym akceptując i pielęgnując różnice etniczne czy religijne.

Czerwcowe spotkanie zatytułowane "Kolory Deszcza… Birma" przyciągnęło do Sali konferencyjnej Ośrodka Kultury w Swarzędzu miłośników dalekich podróży oraz sympatyków odległych, egzotycznych zakątków świata. Mamy nadzieję, że już wkrótce ponownie spotkamy się z podróżnikiem, który zabierze nas w podróż do miejsc mniej lub bardziej odległych, barwnych, interesujących oraz inspirujących.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 czerwiec 2017 09:37

Więcej w tej kategorii:

Kalendarz

« Czerwiec 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Szybki Kontakt

 

Ośrodek Kultury w Swarzędzu

ul. Poznańska 14
skr. poczt. 42
62-020 Swarzędz

Tel: (61) 65 10 219

e-mail:
osrodekkultury@swarzedz.pl

www.ok.swarzedz.pl

więcej >>

Początek strony