logo-swarzedz
bip

Strona GłównaAktualności AktualnościXVIII MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY FLAŻOLETOWE

XVIII MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY FLAŻOLETOWE

XVIII edycja Międzynarodowych Warsztatów Flażoletowych odbędzie się w dniach 22-26 sierpnia 2017 w Poznaniu. Poprowadzi je artysta światowego formatu, Sylvain Barou.

Warsztaty są adresowane do utalentowanych muzyków amatorów w każdym wieku. Prowadzą je zaproszeni muzycy z Francji, którzy dzielą się podczas warsztatów swoimi muzycznymi pasjami oraz rodzimą tradycją. Większość uczestników warsztatów gra na flażolecie, instrumencie, używanym zarówno przez początkujących, jak i zawodowych muzyków. Flażolet jest szczególnie popularny w krajach celtyckich. W Irlandii edukacja muzyczna w szkołach publicznych oparta jest właśnie na grze na flażolecie. W Polsce ponad trzydzieści tysięcy osób gra na tym instrumencie. Animatorem Ogólnopolskiego Ruchu Flażoletowego i kierownikiem pedagogicznym warsztatów jest Wojciech Wietrzyński ze Stowarzyszenia na Rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania dzieci i młodzieży (EMU), które jest współorganizatorem Warsztatów. Pozostali uczestnicy warsztatów grają na różnych fletach, głównie poprzecznych, a także na gitarze, klawiszach, skrzypcach czy instrumentach perkusyjnych. 

Warsztaty odbywają się w Domu Bretanii w drugiej połowie sierpnia, kończy je koncert z udziałem wszystkich uczestników pod kierunkiem francuskiego mistrza. Sylvain Barou to wirtuoz fletu poprzecznego, ale też multiinstrumentalista. Gra na wielu instrumentach z rodziny fletów: drewnianym flecie poprzecznym (irlandzki), tin whistle, bansuri (bambusowy flet z północnych Indii), ale również na innych instrumentach dętych takich jak: duduk (ormiański obój o ponad 1500 letniej historii) czy dudy bretońskie i irlandzkie (uilleann pipes). Wywodzi się z kultury muzycznej bretońskiej i irlandzkiej, ale pasjonuje się również eksplorowaniem muzyki różnych zakątków Orientu. Ma w swoim dorobku ponad 30 płyt. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach, współpracował z wieloma muzykami z Bretanii, Irlandii, Izraela, Iranu oraz Indii.

Warsztaty adresowane są do muzyków folkowych i zaawansowanych amatorów. Zajęcia będą prowadzone w Domu Bretanii, Stary Rynek 37 w Poznaniu, w godzinach od 9:30 do 16:30. Koncert finałowy odbędzie się w sobotę, 26 sierpnia o 12:00 w Pałacu Działyńskich. Uczestnik warsztatów musi posiadać własny instrument i pulpit do nut. Oprócz flażolecistów, w warsztatach mogą uczestniczyć również muzycy grający na innych instrumentach, charakterystycznych dla muzyki tradycyjnej. Niezwłocznie po otrzymaniu od Prowadzącego repertuaru warsztatów, Organizatorzy opracują zapis nutowo-tabulaturowy i w formie pliku PDF prześlą wszystkim Uczestnikom.

Zajęcia warsztatowe są bezpłatne. Ilość miejsc jest ograniczona i dlatego Organizatorzy proszą, aby zgłaszały się osoby pewne swojego uczestnictwa. Przy zgłoszeniu należy podać czy osoba zgłaszająca jest: uczniem, gimnazjalistą, licealistą, studentem, nauczycielem czy muzykiem. Zgłoszenie uczestnictwa w warsztatach jest jednocześnie deklaracją zagrania koncertu finałowego. Zgłoszenie należy wysłać na adres lwjkwietrzynski@poczta.onet.pl. Zgłoszenie jest ważne po otrzymaniu potwierdzenia.

Organizatorami Międzynarodowych Warsztatów Flażoletowych są: Fundacja Poznań-Ille et Vilaine „Dom Bretanii" oraz Ośrodek Kultury w Swarzędzu.

Ostatnio zmieniany piątek, 02 czerwiec 2017 08:53

Kalendarz

« Czerwiec 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Początek strony